Jantoń ma nowego właściciela. Enterprise Investors sfinansuje wykup menedżerski alkoholowej firmy

news07_2017_janton
jakub_nowak_wiceprezes_firmy_janton

Jakub Nowak, wiceprezes firmy Jantoń, fot. Jantoń

Polish Enterprise Fund VII, fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors, podpisał umowę, na mocy której wraz z prezesem zarządu Jantoń kupi 100 proc. akcji spółki. Jantoń jest jedną z największych firm w branży napojów alkoholowych produkowanych na bazie win gronowych i owocowych w Polsce. Wartość transakcji nie została ujawniona a transakcja wymaga zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jantoń specjalizuje się w produkcji napojów o zawartości alkoholu do 22%. W 2016 roku spółka osiągnęła przychody na poziomie 170 mln zł. Jej produkty sprzedawane są pod blisko 20 markami, z których najbardziej rozpoznawalne są Kadarka Prestige, Zbójeckie Grzane czy Cydr Dobroński. Wyroby Jantoń obecne są we wszystkich nowoczesnych kanałach sprzedaży detalicznej, w tym w sieciach dyskontowych.

– Jantoń będzie wzmacniał swoją pozycję rynkową dzięki zmianie preferencji Polaków, którzy coraz chętniej sięgają po smakowe napoje o niższej zawartości alkoholu. Ten dynamicznie rozwijający się segment rynku wymaga od producenta innowacyjnego podejścia do tworzenia i rozwijania linii produktowych – zarówno pod kątem walorów smakowych, opakowania, jak i sposobów komunikowania marki. Jantoń spełnia warunki konieczne do dynamicznego rozwoju i budowania pozycji lidera tego nieustannie zmieniającego się rynku. To wszystko w połączeniu z dobrą sytuacją finansową oraz ambitnymi planami kadry zarządzającej sprawia, że Jantoń może zostać platformą do dalszej konsolidacji rynku – mówi Sebastian Król, partner w Enterprise Investors odpowiedzialny za transakcję.

– Przekazujemy spółkę w dobre ręce obecnego zarządu, wspieranego przez wiodący fundusz private equity – Enterprise Investors. Jestem przekonany, że Jantoń ma przed sobą bardzo ciekawe perspektywy rozwoju i dalej będzie umacniać swoją pozycję rynkową – powiedział Jacek Jantoń, współwłaściciel spółki.

Po zakończeniu transakcji firma skoncentruje swoje wysiłki na umacnianiu pozycji w obszarze kluczowych linii biznesowych. – W najbliższych miesiącach przede wszystkim będziemy zajmować się wprowadzeniem na rynek nowych marek oraz rozbudowywaniem istniejącej gamy produktów. Jednym z naszych priorytetów jest wsparcie rozwoju linii Monte Santi – powiedział Jakub Nowak, prezes zarządu Jantoń.

Enterprise Investors doradzali: Gessel, Deloitte Advisory i Wierzbowski Eversheds Sutherland. Doradcami strony sprzedającej byli: CIC Corporate Finance oraz CMS.

Enterprise Investors jest jedną z największych firm private equity w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa od 1990 roku i utworzyła osiem funduszy o łącznym kapitale przekraczającym 2 miliardy EUR. Fundusze te zainwestowały ponad 1,7 miliarda EUR w 138 spółek działających w różnych sektorach gospodarki. Fundusze te zakończyły inwestycje w 124 spółkach, uzyskując przychody brutto w wysokości 3,4 miliarda EUR.

17 lipca 2017
Źródło: www.portalspozywczy.pl